
Teoriile despre egoism nu se pot îndreptăţi cu ajutorul naturii. Oamenii sunt grabnici să arunce vina pe alţii pentru fapta lor cea rea. Natura se conduce după oameni.
Natura îşi întocmeşte dispoziţia ei după dispoziţiile omului. Câtă vreme Adam a fost supus lui Dumnezeu, şi natura i-a fost supusă. Când însă el s-a răzvrătit împotriva lui Dumnezeu, şi natura s-a răzvrătit împotriva omului. Precum o cugetare hotărâtă şi puternică, o dorinţă sau o slăbiciune lucrează asupra întregului organism al omului şi asupra nervilor omului până în vârful lor, tot aşa şi dispoziţia omului, credinţa şi moralitatea sa lucrează asupra întregii naturi din jurul său.
(Sfântul Nicolae Velimirovici, Învățături despre bine și rău, Editura Sophia, București, 2006, p. 47)
Pentru cei care au locul „lor” în biserică
Mulţi dintre acei care merg la una şi aceeaşi biserică nu se ştie de ce socotesc că au la biserică locul “lor”, cu adevărat cumpărat. Şi gândiţi-vă numai ce faceţi dacă veniţi şi locul este deja ocupat de altcineva, care a venit mai devreme decât voi la biserică.
Nădăjduiţi, oare, că dacă îl jigniţi sau îl ofensaţi pe acel om prin faptul că îl goniţi din locul „vostru”, chipurile, iar apoi în acest loc vă loviţi fruntea în rugăciune de podeaua de piatră, vreun oftat din rugăciunea voastră va ajunge la Domnul?
Arhimandrit Ioan Krestiankin, Pregătirea pentru spovedanie, Editura: Egumeniţa, 2013, p.67